لکنت زبان

دسته:

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می نماید.

ترکیبات داروی لکنت زبان

سنگ نشادر ; فلفل سفید ; عاقرقرح ا; خردل ; بورک ; زنجفیل ; مویز ; مرزه ; سیاهدانه ; مرزنجوش ; نمک هندی

آخرین بروزرسانی : آوریل 17, 2022
برای خرید عمده این محصول در ایتا با ما در ارتباط باشید. 09366213780

https://eitaa.com/tbvni_ir
تومان 46,000
نقد و بررسی اجمالی

خواص دارو 

کمک در درمان لکنت زبان.

ترکیبات داروی لکنت زبان

سنگ نشادر ; فلفل سفید ; عاقرقرح ا; خردل ; بورک ; زنجفیل ; مویز ; مرزه ; سیاهدانه ; مرزنجوش ; نمک هندی

روش مصرف داروی لکنت زبان

یک قاشق غذاخوری از این دارو را با نصف استکان سرکه محلی ترکیب کرده و سه مرتبه این این ترکیب را در دهان غرغر کنید. تا درمان کامل لکنت زبان هر شب این عمل را انجام دهید.

سید حسن ضیایی – درمان لکنت زبان در طب سنتی: امام صادق (ع) میفرماید اگرمیخواهید از لکنت زبان پیشگیری و یا آنرا درمان کنید و منحنی رشد کودک چه از نظر قدی و چه از نظر بلوغ جنسی و فکری مناسب باشد انار شیرین به کودکانتان بدهید. .

لکنت چیست؟

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می نماید. در واقع لکنت عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیر ارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجا معمولا همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک در آوردن، لرزش فک، لبها و یا کج کردن سر دیده می شود.
لکنت زبان کودکان ۲ تا ۵ ساله مشکلی موقتی است که با روان شدن کودک در استفاده از زبان، به تدریج از بین می‌رود. لکنت زبان کودکان معمولا در هنگام خستگی، ناراحتی، ترس و هیجان افزایش پیدا می‌کند. ۸۰ درصد کودکانی که لکنت آن‌ها پس از ۵ سالگی برطرف نشده است، تا رسیدن به بلوغ بهبود می‌یابند. کودکان زیر ۷ سال که دچار این اختلال هستند، ممکن است در کنار وقفه‌های زبانی، حرکاتی مانند پیچ و تاب دادن صورت، چشمک زدن، حرکت دادن بازوها، تنفس نامنظم یا حرکات دیگر داشته باشند

عوامل لکنت زبان در کودکان

 1. ژنتیک *
 2. عارضه های گفتاری و تاخیرهای شناختی
 3. تفاوت در روند فرایند بیان در مغز *
 4. افزایش سطح فعالیت فرد
 5. سرعت زیاد حین تکلم

** توضیحاتی تکمیلی 

ژنتیک: در حدود 60 درصد از تمام کسانی که دچار لکنت زبان هستند در اقوام نزدیک شان افراد مبتلا له لکنت زبان وجود دارند.

تفاوت در روند فرایند سازی زبان در مغز: از آنجایی که فرایندهای زبانی در افرادی که دچار لکنت زبان هستند، در نواحی مختلفی از مغزشان رخ می دهد. این افراد در فرایند تکلم و در تعامل پیام های مغزی با ماهیچه ها و اندامهای مورد نیاز در گفتار مشکل دارند.

گفتار چیست؟

گفتار فرایند تولید اصوات خاصی است که مفهوم را به شنونده منتقل می‌‏کند. اختلال گفتاری (speech disorder) به وضعیتی‏ گفته می‌‏شود که بر توانایی فرد در تولید اصواتی که کلمات را ایجاد می‌کنند، تأثیر گذارد.

گفتار یکی از اصلی‌‏ترین راه‏‌هایی است که افراد افکار، احساسات و ایده‏‌های خود را با همدیگر تبادل می‏‌کنند. صحبت کردن نیاز به هماهنگی دقیق چند قسمت بدن ازجمله سر، گردن، سینه و شکم دارد.

در این مقاله، بررسی می‌‏کنیم که اختلالات گفتاری چه هستند و انواع مختلف آن چیست. همچنین علائم، علل، تشخیص و درمان اختلالات گفتاری را بررسی می‌کنیم.

اختلال گفتاری چیست؟

اختلالات گفتاری بر توانایی فرد در ایجاد صداهایی تأثیر می‌‏گذارد که به او این امکان را می‏‌دهد که با افراد دیگر ارتباط برقرار کند. این اختلالات همانند اختلالات زبان نیستند. اختلالات گفتاری از تولید اصوات گفتاری صحیح در فرد جلوگیری می‌‏کند، درحالی‌که اختلالات زبانی بر توانایی فرد در یادگیری کلمات یا درک آنچه دیگران می‏‌گویند، تأثیر می‏‌گذارد. بااین‌حال، هر دو اختلال (گفتاری و زبانی) می‌‏تواند بیان افکار و احساسات را برای دیگران دشوارتر کند.

نواع اختلالات گفتاری

اختلالات گفتاری می‌‏تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. برخی از انواع اختلالات گفتاری شامل لکنت، آپراکسی و دیس‌‏آرتری است. ما در ادامه این مقاله درباره انواع این اختلالات صحبت می‌کنیم:

1. لکنت زبان

لکنت زبان به اختلال گفتاری گفته می‏‌شود که جریان گفتار را قطع می‏‌کند. مانند تکرارها که زمانی اتفاق می‏‌افتد که افراد به‏‌طور غیرارادی صداها، واکه‌ها یا کلمات را تکرار می‏‌کنند.گیرها زمانی اتفاق می‏‌افتد که افراد می‏‌دانند چه چیزی می‏‌خواهند بگویند، اما در ایجاد صدای لازم گفتار مشکل دارند. گیرها ممکن است باعث شوند فرد احساس کند کلماتش گیر کرده است. طولانی شدن به کشش یا کشیدن صداها یا کلمات خاص اشاره می‏‌کند. علائم لکنت بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد. استرس، هیجان یا ناامیدی می‌‏تواند باعث شدیدتر شدن لکنت زبان شود. برخی از افراد همچنین ممکن است متوجه شوند که برخی کلمات یا اصوات باعث لکنت زبان بیشتر می‏‌شوند. لکنت ممکن است علائم رفتاری و جسمی ایجاد کند که هم‌زمان اتفاق می‏‌افتند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تنش در صورت و شانه‏‌ها
 2. چشمک زدن سریع
 3. لرزش لب
 4. مشت‏‌های گره کرده
 5. حرکات ناگهانی سر
لکنت دو نوع اصلی دارد:

1. لکنت رشدی خردسالانی را که هنوز در حال یادگیری مهارت‏‌های گفتاری و زبانی هستند تحت تأثیر قرار می‌‏دهد. عوامل ژنتیکی احتمال ابتلا به این نوع لکنت را به‌‏میزان زیادی در فرد افزایش می‏‌دهد.
2. لکنت عصب‏ زاد (نوروژنیک) زمانی رخ می‏‌دهد که آسیب به مغز از هماهنگی مناسب بین مناطق مختلف مغز که در گفتار نقش دارند جلوگیری می‏‌کند.

2. آپراکسی

مغز هر عملی را که فرد انجام می‌‏دهد، کنترل می‌‏کند؛ ازجمله صحبت کردن. درگیری مغز بیشتر در گفتار ناخودآگاه و خودکار است.

وقتی کسی تصمیم می‏‌گیرد صحبت کند، مغز سیگنال‏‌هایی را به قسمت‌های مختلف بدن که با هم کار می‏‌کنند می‌‏فرستد تا گفتار را تولید کنند. مغز به این قسمت‌ها نحوه و زمان حرکت را فرمان می‌دهد که صداهای مناسب تشکیل شود.برای نمونه، سیگنال‌‏های گفتاری تارهای صوتی را باز یا بسته می‏‌کند، زبان را حرکت می‌‏دهد و لب‏‌ها را شکل می‌‏دهد و حرکت هوا را با گلو و دهان کنترل می‏‌کند. آپراکسی واژه‌ای کلی برای نوعی آسیب مغزی است‏ که مهارت‌­های حرکتی فرد را مختل می‌‏کند و می‌‏تواند در هر قسمت از بدن تأثیر گذارد. آپراکسی گفتار یا آپراکسی کلامی به‏‌طور خاص به اختلال در مهارت‏‌های حرکتی‏ گفته می‌شود که در توانایی فرد در ایجاد صحیح صدای گفتار تأثیر می‌‏گذارد، حتی زمانی که فرد می‏داند کدام کلمات را می‏‌خواهد بگوید.

3. دیس‌‏آرتری

دیس­‌آرتری هنگامی اتفاق می‏‌افتد که آسیب به مغز باعث ضعف عضلانی در صورت، لب‌‏ها، زبان، گلو یا قفسه سینه فرد شود. ضعف عضلانی در این قسمت‌های بدن می‌‎تواند صحبت کردن را بسیار دشوار کند. افرادی که دیس‌‏آرتری دارند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 1. لکنت زبان
 2. مِن‌‏مِن کردن
 3. خیلی کُند یا خیلی سریع صحبت کردن
 4. گفتار آهسته یا آرام
 5. مشکل در حرکت دهان یا زبان

علائم اختلالات گفتاری

علائم اختلالات گفتاری با توجه به علت و شدت اختلال بسیار متفاوت است. افراد می‌‏توانند به چندین اختلال گفتاری با علائم مختلف مبتلا شوند. افرادی که دارای یک یا چند اختلال گفتاری هستند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 1. تکرار یا طولانی کردن صداها
 2. صداهای اعوجاج‌یافته
 3. اضافه کردن اصوات یا سیلاب‌ها
 4. مشکل در تلفظ صحیح کلمات
 5. تلاش برای گفتن کلمه یا صدای صحیح
 6. صحبت با صدای خشن یا خش‏دار
 7. خیلی آهسته صحبت کردن
نمایش ادامه مطلب
مشخصات کلی
وزن 20 گرم
نظرات کاربران

قوانین ارسال دیدگاه:


1.دیدگاه باید محترمانه و با رعایت ادب ارسال شود و از توهین به هر شخص حقیقی یا حقوقی جدا خودداری شود.
2.دیدگاه های شما اثر مستقیم بر میزان خرید یک محصول میگذارد پس لطفا سعی بفرمایید دیدگاه خود را مطابق به میل خود و میزان رضایتی که از محصول دارید ارائه دهید.
3.لطفا نقاط قوت و نقاط ضعف محصولات را وارد کنید.
4.پس وارد کردن 5 نظر درباره 5 محصول خریداری شده میتوانید کد تخفیف دریافت کنید برای این امر به پشتیبانی پیام دهید.
باتشکر اوقات خوشی را برای شما آرزومندیم  

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “لکنت زبان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارزش در برار خرید
کیفیت محصول
میزان اثر گذاری
سرعت اثر بخشی دارو
رضایت کلی از خرید

نقد و بررسی‌ها0

 • جدیدترین
 • مفیدترین
 • دیدگاه خریداران

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

پرسش و پاسخ

هیچ پرسشی یافت نشد

  برای ثبت پرسش، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید

  نقد و بررسی

  10

  ارزش در برار خریداز 10 امتیاز

  10

  کیفیت محصولاز 10 امتیاز

  10

  میزان اثر گذاریاز 10 امتیاز

  10

  سرعت اثر بخشی دارواز 10 امتیاز

  10

  رضایت کلی از خریداز 10 امتیاز